Viete, ako dlho môže kôň bezpečne zostať bez potravy?

Pozrime sa z pohľadu veterinárky Vikki Fowler na možné nebezpečenstvá, keď kone nemajú pravidelný prístup k objemovému krmivu. Dôsledky môžu byť pre mnoho koní katastrofálne. Prečo je teda neustály prísun krmiva kľúčový pre zdravie vašich koní? 

V súčasnosti stále častejšie vidíme kone a poníky, ktoré stoja dlhé hodiny bez sena alebo objemovej kŕmnej zmesi. Obvykle pod zámienkou "diéty na kontrolu či redukciu váhy".

Ako dlho ale môže byť kôň bez jedla, než dôjde k ohrozeniu jeho zdravia? Odpoviem hneď na začiatku - maximálne 4 hodiny.

Prečo je tomu tak

Kone sú od prírody pasúce sa zvieratá. Vyvinuli sa tak, aby jedli málo, ale neustále. Nemajú možnosť si dávkovať a „skladovať“ svoje žalúdočné kyseliny a tráviace enzýmy, nikdy to nepotrebovali. Nemajú žlčník na skladovanie žlče a ich žalúdky neustále vylučujú kyselinu či už v žalúdku a v črevách jedlo je, alebo nie je.

Žalúdok koňa pojme približne 8-15 litrov objemu. V závislosti od skonzumovanej potravy trvá v priemere 4-6 hodín, kým sa žalúdok úplne vyprázdni. Následne začnú kyseliny a enzýmy pôsobiť na vnútornú stenu žalúdka koňa a neskôr aj na jeho čreva. To má časom za následok žalúdočné a črevné vredy. Odhaduje sa, že 25-50% žriebät a 60-90% dospelých koní trápia vredy. Ale o tom viac písať nebudem, je okolo toho množstvo dostupných informácií.

Sú vredy jediným problémom?

To však nie je všetko. Pre kone je prázdny žalúdok stresujúca situácia. Čím dlhšie hladujú, tým viac vylučujú stresové hormóny, predovšetkým kortizol. Kortizol blokuje inzulín a spôsobuje neustále vysokú hladinu krvného cukru. Ten stimuluje telo k vylučovaniu ešte viac inzulínu a následne celý tento proces vedie k ukladaniu tukového tkaniva a rezistencii k leptínu. Časom to vedie k rezistencii na inzulín (EMS - Equinní metabolický syndróm). Všetky tieto mechanizmy sú dobre známe rizikové faktory pre laminitídu a sú spôsobené krátkodobým hladovaním (začína zhruba 3-4 hodiny po vyprázdnení žalúdka). Hladovanie u laminitického koňa je doslova to najhoršie, čo môžete dopustiť. Začne negatívne ovplyvňovať svaly, čo spôsobuje slabosť a nedostatok výdrže zvieraťa. Aj z týchto dôvodov kone potrebujú neustály prísun sena/objemovej kŕmnej zmesi na optimálne fungovanie.

Nezabúdajme, že kone sú silno cítiace zvieratá. Hovoríme o tejto stresovej reakcii na fyziologickej úrovni, ale kôň  si je svojho stresu dobre vedomý a veľmi zle ho aj prežíva. Kopanie do dverí, chôdza po boxe, tlačenie sa o steny a mnoho ďalších stajňových zlozvykov a zlého správania môže byť vysvetlené veľmi vystresovaným koňom kvôli nedostatku potravy. Nabudúce, keď na koňa zakričíte alebo ho udriete, lebo sa vrhá na svoje vedro či hromadu sena, pamätajte na jedno. Jeho telo mu iba hovorí, že ak nič nespraví, zomrie od hladu.

Nočný režim a “spánok” koní

Pozrime sa bližšie, aký vplyv na časový rámec príjmu potravy u koní ma noc. Kone potrebujú iba 20 minút REM spánku každých 24 hodín. Môžu stráviť čas ďalšou cca hodinou driemania, ale 22-23 hodín denne venujú jedlu. Takže ak dáte svojmu koňovi kôpku sena či sieť so senom o 17:00, vydrží mu do 20:00. Ako sme si už pripomenuli, žalúdok koňa sa vyprázdni do 4 až 6 hodín, čo je v tomto prípade cca o polnoci. O 4:00 ráno teda kôň vstupuje do módu hladovania. Pri ďalšom kŕmení o 8:00 je preto už vystresovaný, fyzicky aj psychicky.

Iste to mnohí čítate s hrôzou. Takmer počujem, ako kričíte "keď budem kŕmiť svojho koňa nonstop senom, za týždeň ani nevyjde zo stajne!"

Ubezpečujem vás, že kôň s neustálym prísunom sena/objemovej kŕmnej zmesi bude jesť oveľa menej ako rovnaký kôň, ktorý je pravidelne vyhladovaný. Potravu neprijíma v návale, čo znižuje riziko koliky z vredov i prejedanie.

Nezabúdajte na pohyb. Najlepší spôsob ako zhodiť z váhy koňa, je pohyb. Dostatok pohybu a kone môžu jesť, čo chcú!

Niekoľko poznámok pre kritikov

Po prvé, neustále kŕmenie neznamená neobmedzené kŕmenie. Znamená to použiť istú invenciu a rozdeliť odporúčané denné množstvo krmiva tak, aby kôň nikdy nestál bez jedla dlhšie ako 4 hodiny. Nepodporujem obezitu. Naopak, tento spôsob kŕmenia obezitu a rezistenciu k inzulínu znižuje. To je možné vykonať aj pri kŕmení koňa dvakrát denne, ako to väčšina majiteľov koní robí. Dobre si to premyslite. Zavesenie vreca alebo siete so senom je jedno z riešení. U každého koňa/poníka môže byť situácia odlišná. Taký je ale zákon prírody, všetky kone majú rovnakú anatómiu a rovnaké princípy metabolizmu. Ako tento neustály prísun potravy dosiahnete je individuálne.

Používanie sietí na seno vo Veľkej Británii je veľmi časté. Odhadom 95% koní, ktoré vidím, sú takto kŕmené. V dôsledku toho spôsobu kŕmenia ma len málo z nich problémy s opotrebovaním rezákov alebo problémy s krkom/chrbtom. Áno, kŕmenie zo zeme je ideálne, ale podľa môjho názoru neustály prísun potravy zo siete ho prekonáva. S trochou invencie je možné oba spôsoby bezpečne dosiahnuť.

Kvôli obrovskému počtu ľudí, ktorí ma kontaktujú ešte jedna poznámka. Kŕmte svoje kone počas transportu!!! Som ohromená, že to v niektorých krajinách nie je normou! Vo Veľkej Británii dávame počas transportu našim koňom vždy siete so senom. Ani len 10-minútovú cestu neabsolvujú bez siete na seno a náhradnej v prípade, že dôjde! Napriek tomu, že sme malý ostrov a málokedy trvá preprava dlhšie ako 4 hodiny, kone nikdy neprepravujeme bez dostupného sena. Nestretla som sa s prípadom zápchy kvôli cestovaniu koňa s prístupom k senu. Pokiaľ máte obavy, použite sieť na pomalé kŕmenie, aby si kôň nemohol vziať veľa naraz.

 

Vikki Fowler - BVetMed BAEDT MRCVS

Zdroj: https://www.facebook.com/KPEquine